POCZĄTKI PARAFII

Gawrzyjałki założone zostały w 1780 r. jako wieś szkatułowa. Dosyć wcześnie, bo w 1928 r. mazurską nazwę Gawrzialken zmieniono na Wilhelmsthal. Gawrzyjałki należały do odległej i bardzo rozległej parafii w Jerutkach. Pod koniec XIX w. o budowę kościoła zaczęli się starać jednocześnie mieszkańcy Gawrzyjałek i Białego Gruntu.

Gawrzyjałki
Gawrzyjałki lata 30 XX wieku

Pewne wątpliwości budziło to, czy nowa parafia będzie mogła się utrzymać, czy będzie samowystarczalna. Ostatecznie zdecydowano się na utworzenie nowej parafii w Gawrzyjałkach. Oprócz tej wsi do parafii należały następujące miejscowości: Biały Grunt, Wawrochy, Zielone, Stary Suchoros, Konrady, Niedźwiedzie i Jerominy. Parafia liczyła około 2000 wiernych. Przy jej zakładaniu brano pod uwagę takie zagadnienia jak: oddalenie od kościoła, zagrożenie katolicyzmem, sektami i polskością.

Od 1895 do 1901 r. w Gawrzyjałkach sprawował opiekę duszpasterską i głosił kazania pastor Montza. Przed wybudowaniem kościoła nabożeństwa odbywały się na przemian w szkole w Gawrzyjałkach i pobliskim Białym Gruncie.

W 1901 r. została utworzona parafia. Jej pierwszym pastorem został w 1902 r. Robert Grigo, który przekonał konsystorz do wyboru na siedzibę parafii Gawrzyjałek. Budowa kościoła zaczęła się w maju 1907 r. położeniem kamienia węgielnego. 8 października 1908 r. miało miejsce jego uroczyste otwarcie i wyświęcenie, połączone z jednoczesną konfirmacją dzieci z rocznika 1894. Kościół zbudowany został w ramach obchodów jubileuszu 200-lecia Królestwa w Prusach.

KOŚCIÓŁ

Wnętrze kościoła w Gawrzyjałkach

Kościół w Gawrzyjałkach zbudowany został z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Wyposażony był w skromny ołtarz. W ścianie nad ołtarzem znajdowało się we wnęce okno z namalowaną na szkle sceną zmartwychwstania. Na lewo od ołtarza usytuowana była ambona. Kościół posiadał około 300 miejsc siedzących. Urządzenia kościelne dopełniała skromna chrzcielnica. Na wieży zamontowano dwa dzwony odlane z brązu. Na większym dzwonie znajdowały się imiona zarządu kościelnego (kościelnej starszyzny). Podczas I wojny światowej dzwony zostały skonfiskowane przez wojsko. Zastąpiły je znajdujące się do dzisiaj na wieży dzwony stalowe. W kościele znajdują się dwie tablice pamiątkowe z wypisanymi danymi poległych podczas I wojny światowej mieszkańców wsi i parafii. Oprócz kościoła zbudowano plebanię z budynkiem gospodarczym i wytyczono ogród.

DUSZPASTERZE

Początkowo bardzo szanowany pastor Grigo naraził się mieszkańcom Gawrzyjałek.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.