Redakcja „Kurka Mazurskiego” wraz ze Starostwem Powiatowym już po raz piętnasty organizuje Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego reprezentant zajmie w nim I miejsce, otrzyma w nagrodę 3 tys. zł, II miejsce jest premiowane kwotą 2 tys. zł, a III – 1 tys. złotych. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Szczytno. Jednym z nich jest Michał Luma z Lipowej Góry Wschodniej, miejscowości, która w minionym roku powiększyła się o 36 mieszkańców.

Boom na Lipową Górę
Działające w Lipowej Górze Wschodniej Koło Gospodyń jest wizytówką tej miejscowości/Fot.: Facebook Lipowa Góra Wsch.

Gmina Szczytno jest największą w powiecie szczycieńskim. Na koniec ubiegłego roku liczyła ponad 13 tys. mieszkańców. Wiele miejscowości, jak np. Nowe Gizewo, Kamionek czy Rudka z roku na rok się powiększa. Jednak największy wzrost liczby mieszkańców w 2021 r. odnotowała Lipowa Góra Wschodnia. Powiększyła się ona o 36 osób. W czym tkwi jej sekret przyciągania? - Zostało tu jeszcze sporo działek na sprzedaż. Był boom na Nowe Gizewo czy Rudkę, teraz jest u nas – odpowiada sołtys Lipowej Góry Wschodniej Michał Luma. Wśród atutów swojej miejscowości wymienia też bliskość Szczytna. - Dzieci mogą od nas pieszo chodzić do SP z OI nr 2, to samo z zakupami – zauważa. Sam należy do nielicznej już grupy rodowitych mieszkańców Lipowej Góry Wschodniej. Żyje tu od dzieciństwa i pamięta jeszcze czasy, kiedy w miejscowości było tylko około 30 budynków. Obecnie zdecydowaną większość stanowią ci, którzy przeprowadzili się ze Szczytna, nie zdając sobie do końca sprawy, że mieszkają na wsi. - Spotkałem się z tym, że niektórzy nawet nie wiedzieli, że jest tu sołtys. Dowiadywali się dopiero, kiedy roznosiłem decyzje podatkowe – wspomina ze śmiechem pan Michał.

Od kilku lat w Lipowej Górze Wschodniej działa Koło Gospodyń Wiejskich założone przez Ewę Mirotę. Jego celem jest integracja mieszkańców poprzez różnego rodzaju akcje, inicjowanie wydarzeń kulturalnych oraz kultywowanie tradycji. Blisko współpracujący z kołem sołtys zastrzega jednak, że odbiega ono od stereotypowego wyobrażenia o takich organizacjach. - Dziewczyny stawiają na nowoczesność. Dużą jeżdżą po całej Polsce, organizują warsztaty dla mieszkańców – mówi pan Michał. Koło gospodyń uczestniczy w akcjach charytatywnych, sportowych oraz wystawia swoje rękodzieła na jarmarkach. Niedawno zorganizowało również konkurs literacki „Legenda o lipowym orzeszku”.

W tym roku w Lipowej Górze Wschodniej planowana jest budowa świetlicy, na którą mieszkańcy czekają z utęsknieniem. Do tej pory, dzięki uprzejmości radnego i sołtysa Leman Zdzisława Bogackiego, korzystali ze świetlicy w Lemanach.

Sołtys Luma zdradza, że bardzo mu zależało, aby powstała ona za jego kadencji, tym bardziej, że dzięki jego staraniom udało się znaleźć działkę pod budowę. Wcześniej w miejscowości powstała też drewniana altana wykorzystywana jako miejsce spotkań w sezonie letnim.

Michał Luma ma 43 lata. Żonaty, trzech synów. Prowadzi małe gospodarstwo rolne i pracuje w miejscowej firmie produkującej masę bitumiczną. Jego hobby to bieganie i jazda konna. Tę drugą pasję realizuje w należącej do kolegi stadninie w Giżycku.

(ew)

SOŁTYSI Z GMINY SZCZYTNO

Leśny Dwór – Teresa Siemiątkowska, Czarkowy Grąd – Dariusz Deptuła, Dębówko – Beata Kłak, Gawrzyjałki – Waldemar Dziczek, Jęcznik – Janusz Jakubcewicz, Korpele – Krzysztof Jasionowski, Lemany – Zdzisław Bogacki, Lipowa Góra Wsch. - Michał Luma, Lipowa Góra Zach. - Zbigniew Wiszniewski, Lipowiec – Beata Siok, Marksewo – Halina Gołąb, Małdaniec – Danuta Bagińska, Niedźwiedzie – Władysław Kulas, Nowe Gizewo – Agnieszka Kordowska, Nowiny – Katarzyna Grudzińska, Olszyny – Jacek Suprynowicz, Piecuchy – Anna Balińska, Prusowy Borek – Sabina Szablak, Płozy – Adriana Sikorska, Romany – Marcin Błaszczak, Rudka – Danuta Tomaszewicz, Sasek Mały – Mirosław Mierzejewski, Sasek Wielki – Adam Grochocki, Siódmak – Mirona Urbanik – Gołota, Stare Kiejkuty – Mariola Umińska, Szczycionek – Paweł Suchowiecki, Szymany – Andrzej Gers, Sędańsk – Karolina Nicewicz, Trelkowo – Adolf Pasztaleniec, Wawrochy – Magdalena Chaber, Wały – Agata Kaczmarska, Zielonka – Bogusława Kwiecień.